Ανώτερη και πολύ παραγωγική η Ένωση νίκησε εύκολα και δίκαια τον Πρωτέα Γρεβενών με 80-64

Αγωνιστική που η έδρα έπαιξε το ρόλο της ήταν η 9η στο Βορρά της Β’ Εθνικής, μιας και μόλις 1 παιχνίδι κατέληξε στον φιλοξενούμενο. Παράλληλα, τα περισσότερα παιχνίδια κρίθηκαν στο φινάλε, δείγμα των μικρών διαφορών ανάμεσα στις ομάδες.

Μία αγωνιστική κατά τη διάρκεια της οποίας η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, αξιοποιώντας την ανωτερότητας της πήρε την πολυπόθητη νίκη σε βάρος του Πρωτέα Γρεβενών με 80-64, στο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Καλαμίτσας.

Δεκάλεπτα: 12-12, 38-22, 61-44, 80-64

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Πράττος-Παπαθανασίου Κ.

Καβάλα (Πενταζίδης): Δοξάκης 9(2), Μαντόπουλος 1, Τεπετίδης 3, Λαμπρόπουλος 18(2), Σαββίδης 1, Ζωτος, Αθανασιάδης 13(2), Αμπαράς 22(3), Πιεβάλιτσα, Φλιάτης 4, Νταλός 2, Αδαμόπουλος 7.

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Τζουβάρας 3(1), Σισμάνης 6, Μαλούτας 9(1), Μιχαηλίδης, Βλάχος 13(3), Μπέσας 6, Συλλάκος 2, Τακίδης 4, Μπελίγκος 8, Μαλιούρας 10, Μακρής, Μπεχλιβανίδης 3.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια

Το “εξπρές” του ΠΑΣ Γιάννινα συνεχίζει να καλπάζει προς την κορυφή, με τους πρωτοπόρους να φτάνουν στην 9η σερί νίκη τους, επικρατώντας αυτή τη φορά εκτός έδρας του Στρατωνίου. Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο θα υπολόγιζε, με τους Γιαννιώτες να βρίσκονται ακόμα και πίσω στο σκορ στο τέλος του α’ ημιχρόνου, όμως η συνέχεια βρήκε τους πρωτοπόρους να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να φτάνουν στη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μανάκας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους.

Δεύτερο στραβοπάτημα για τη Δόξα Λευκάδας, η οποία ηττήθηκε στη δεύτερη παράταση από τον Έσπερο Λαμίας με 95-89, σε ένα παιχνίδια που έσπασαν καρδιές μέχρι να έρθει το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαντήσεις στο φινάλε, με τον Στογιάνοβιτς να βρίσκει στόχο στο φινάλε και να κάνει το 70-70, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση. Η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη είχε πλέον το Momentum και με την ευστοχία των Στογιάνοβιτς, Ρουμελιώτη και Δαχρετζή κατάφερε να παραμείνει στο παιχνίδι και να παίξει ένα ακόμα 5λεπτο, εκεί όπου και η έδρα βοήθησε ώστε να έρθει στο τέλος η νίκη.

Δύο παρατάσεις χρειάστηκαν και η ΓΑΣ Κομοτηνή με τη ΧΑΝΘ προκειμένου να λύσουν τις διαφορές τους και τους Ροδίτες να φτάσουν στην τρίτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα. Η ομάδα του κόουτς Λεμονίδη ευτύχησε να έχει έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Λεχούδη σε εκπληκτική ημέρα, πετυχαίνοντας 23 πόντους. Η αναμέτρηση είχε απίστευτη εξέλιξη, με τη νίκη να αλλάζει χέρια δύο φορές στην α’ παράταση, μιας και με το σκορ στο 65-64 υπέρ της Κομοτηνής και με 8” να απομένουν για τη λήξη, η ΧΑΝΘ βρήκε στόχο κάνοντας το 65-67, όμως το καλάθι και φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι, τους έδωσε την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι σε νέα παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και έφτασαν στο τέλος στη μεγάλη νίκη.

Πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισαν τα Φάρσαλα, τα οποία επικράτησαν της Γέφυρας στην παράταση με 93-90 και παραμένουν αρκετά ψηλά στη βαθμολογία, πιάνοντας στη 2η θέση της Δόξα Λευκάδας. Μπορεί η Γέφυρα να είχε το υπέρ της σκορ και να είχε προβάδισμα ακόμα και με +11 (62-73), οι Θεσσαλοί όμως δεν τα παράτησαν. Το τρίποντο του Μουλά έδωσε μία αρχική ψυχολογία, ενώ έχοντας ως εφαλτήριο την άμυνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 8-0, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στο -3 (70-73). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές και με το σκορ στο 76-78, ο Παπαχρήστος ήταν αυτός που έδωσε τη λύση και με λέι απ έκανε το 78-78, με τον Αποστολίδη να χάνει την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί τα Φάρσαλα πήραν διαφορά 7 πόντων (89-82), όμως Ονάσογλου και Ματενίδης μείωσαν στο καλάθι. Ο Πεταλωτής ήταν αυτός που έκανε το 93-90, με τον Ονάσογλου να παίρνει την τελευταία επίθεση για τους φιλοξενούμενους, όμως δεν βρήκε στόχο.

Σπουδαία νίκη με απίστευτο φινάλε πήρε η Ευκαρπία, η οποία επικράτησε του Αίαντα Ευόσμου με 75-74 στο ντέρμπι των Δυτικών της Θεσσαλονίκης, σε ένα παιχνίδι με απίστευτο φινάλε. Συγκεκριμένα, με μία μόλις φάση να απομένει για τη λήξη της αναμέτρησης και το σκορ στο 72-74, ο Πλεξίδας ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για την ομάδα του, ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων και χαρίζοντας τη νίκη στην Ευκαρπία.