«Κουτσουρεμένα» λόγω ακαταλληλότητας των γηπέδων συνεχίστηκαν τα πρωταθλήματα της Ε.Π..Σ. Καβάλας

Please select a featured image for your post

Πολλά προβλήματα στα πρωταθλήματα της Ε.Π.Σ. Καβάλας δημιούργησε η έντονη βροχόπτωση των τελευταίων ημερών και λόγω ακαταλληλότητας πολλών αγωνιστικών χώρων δεν έγιναν 4 παιχνίδια για την 11η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας και 2 παιχνίδια για την 12η αγωνιστική στον 2ο όμιλο της Β’ κατηγορίας.

Η Α’ κατηγορία

«Κουτσουρεμένη» ήταν η 11η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Καβάλας αφού λόγω των κακών αγωνιστικών χώρων έγιναν μόνο τα 3 από τα 7 παιχνίδια που είχαν προγραμματιστεί για να διεξαχθούν. Σε ότι έχει να κάνει με τα ματς που έγιναν, η Αναγέννηση Λιμεναρίων πήρε πολύ σπουδαία νίκη στο «Βερούλειο» στάδιο σε βάρος της ΑΕΚ Καβάλας με σκορ (0-2) ενώ ο Βρασίδας Νέας Περάμου ήταν πολύ αποτελεσματικός και νίκησε στον Ατρόμητο Χαλκερού με σκορ (0-4). Τέλος ο Αστέρας Φωλιάς και η Κεραμωτή αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ (1-1).

Η Β’ κατηγορία

Ο Ηρακλής Καβάλας σε έναν πολύ συναρπαστικό τελικό κατέκτησε το κύπελλο της Β1’ κατηγορίας στην Ε.Π.Σ. Καβάλας αφού επικράτησε του Ποσειδώνα Καβάλας με σκορ 5-3 στην παράταση αφού η κανονική διάρκεια του τελικού ολοκληρώθηκε με σκορ (2-2). Ήταν ένας τελικός που προσέφερε πάρα πολλές συγκινήσεις και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον διαρκώς. Να σημειωθεί ότι ο Ηρακλής Καβάλας με αυτή την κατάκτηση του κυπέλλου έγινε η 7η ομάδα που θα συμμετέχει στα προημιτελικά του κυπέλλου της ΕΠΣ Καβάλας μαζί με Βύρωνα Καβάλας, Αναγέννηση Λιμεναρίων, Νέστο Χρυσούπολης, Αετό Οφρυνίου, Κεραυνό Πέρνης και Δόξα Θεολόγου. Από κει και πέρα να τονίσουμε ότι στην Β2’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Καβάλας, πραγματοποιήθηκαν οι 4 από τις 6 αναμετρήσεις που ήταν προγραμματισμένες για την 12η αγωνιστική αφού οι υπόλοιπες αναβλήθηκαν λόγω κακών γηπεδικών συνθήκων.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων που έγιναν το προηγούμενο Σαββατοκύριακο (15-1612), στο πρωτάθλημα της Α’ και Β’ κατηγορίας της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Καβάλας, οι βαθμολογίες και οι ερχόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής:

A’ κατηγορία-Ε.Π.Σ. Καβάλας

Τα αποτελέσματα-11η αγωνιστική

Χρυσοχώρι-Δόξα Αμυγδαλεώνα Αναβολή

Φρίξος Πλατανοτόπου-Άρης Πηγών Αναβολή

Ναζιανζός Νέας Καρβάλης-Βύρωνας Αναβολή

Ατρόμητος Χαλκερού-Βρασίδας Ν. Περάμου 0-4

Ορφέας Ελευθ/λης-ΜΑ Ορφανίου Αναβολή

ΑΕΚ Καβάλας-Αναγέννηση Λιμεναρίων 0-2

Αστέρας Φωλιάς-ΠΟ Κεραμωτής 1-1

A’ κατηγορία-Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η βαθμολογία-11η αγωνιστική

Ορφέας Ελευθερούπολης* 26 (23-7)

Μ.Α Ορφανίου* 25 (18-7)

Βύρωνας Καβάλας* 24 (20-5)

Δόξα Αμυγδαλεώνα* 18 (18-9)

Αναγέννηση Λιμεναρίων 18 (17-12)

Π.Ο Κεραμωτής 15 (8-6)

Αστέρας Φωλιάς 14 (15-11)

Ναζιανζός Ν. Καρβάλης* 14 (8-12)

Άρης Πηγών* 11 (13-13)

Φρίξος Πλατανοτόπου* 11 (8-15)

Βρασίδας Ν. Περάμου 11 (7-10)

ΑΕΚ Καβάλας 8 (9-17)

Απόλλων Χρυσοχωρίου* 4 (10-21)

Ατρόμητος Χαλκερού 3 (8-28)

(*) Έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο

A’ κατηγορία-Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η ερχόμενη-12η αγωνιστική

Φρίξος Πλατανοτόπου-Χρυσοχώρι

Αμυγδαλεώνας-Ναζιανζός Ν. Καρβάλης

Άρης Πηγών-Ατρόμητος Χαλκερού

Βύρωνας-Ορφέας Ελευθερούπολης

Βρασίδας Ν. Περάμου-ΑΕΚ Καβάλας

ΜΑ Ορφανίου-ΠΟ Κεραμωτής

Αναγέννηση Λιμεναρίων-Αστέρας Φωλιάς

Β1 κατηγορία-Ε.Π.Σ. Καβάλας

Τα αποτελέσματα-11η αγωνιστική

Θράκη Γραβούνας-ΠΑΟΚ Καβάλας 0-0

Μακεδονικός Αγιάσματος-Ποντολίβαδο 4-0

Κεραυνός Καλλιράχης-Άγιος Λουκάς 5-1

Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β`-Λεκάνη 3-0 α.α.

Άρης Ζυγού-Ποσειδώνας Καβάλας 0-0

Πανιώνιος Ξεριά-Θεαγένης Θάσου 0-3 α.α.

Άρης Πρίνου-Ηρακλής Καβάλας 2-0

Β1 κατηγορία-Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η βαθμολογία-11η αγωνιστική

Άρης Ζυγού 27 (25-10)

Άρης Πρίνου 22 (23-8)

Ηρακλής Καβάλας 22 (18-4)

Μακεδονικός Αγιάσματος 20 (24-8)

Θράκη Γραβούνας 19 (17-12)

Καβάλα 2004 17 (21-15)

Θεαγένης Θάσου 15 (13-11)

Κεραυνός Καλλιράχης 13 (14-13)

Ποσειδώνας Καβάλας 12 (17-18)

ΠΑΟΚ Καβάλας 12 (7-11)

Ποντιακός Ποντολιβάδου 9 (9-14)

Άγιος Λουκάς 6 (8-24)

Ατρόμητος Λεκάνης 5 (9-26)

Πανιώνιος Ξεριά Αποχώρησε

Ο Ατρόμητος Λεκάνης τιμωρήθηκε με αφαίρεση 3 βαθμών.

Β1 κατηγορία-Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η ερχόμενη-12η αγωνιστική

Μακεδονικός Αγιάσματος-Θράκη Γραβούνας

ΠΑΟΚ Καβάλας-Κεραυνός Καλλιράχης

Ποντιακός Ποντολιβάδου-Καβάλα 2004/ΑΕΚ Β`

Αγιος Λουκάς-Άρης Ζυγού

Ατρόμητος Λεκάνης-Πανιώνιος Ξεριά

Ποσειδώνας-Ηρακλής Καβάλας

Θεαγένης Θασου-Άρης Πρίνου

Β2 κατηγορία-Ε.Π.Σ. Καβάλας

Τα αποτελέσματα-12η αγωνιστική

Παγγαίο-Βυζάντιο Κοκκινοχώματος Αναβολή

Αίας Παναγίας-ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα 1-5

Κεραυνός Ελευθερών-Ακροβούνι Αναβολή

ΑΟ Κάρυανης-Ελπίδες Καβάλας 0-3 α.α.

Κεραυνός Κρηνίδων-ΜΑ Φιλίππων 0-0

Ένωση Παγ. Δρυάδας -ΑΟ Ποταμιάς 9-2

ΑΕ Πιερέων-Ασπίδα Πολυστύλου 0-2

Ρεπό: Μακεδονικός Αμισιανών

Β2 κατηγορία-Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η βαθμολογία-12η αγωνιστική

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος** 29 (33-7)

ΠΑΟΚ Αγ. Ανδρέα 24 (45-21)

Ένωση Παγγαιϊκού Δρυάδας* 23 (37-17)

Κεραυνός Ελευθερών* (**) 22 (26-9)

Κεραυνός Κρηνίδων* 20 (25-15)

Ατρόμητος Ακροβουνίου* (**) 20 (19-7)

Ασπίδα Πολυστύλου* 19 (19-14)

Μακεδονικός Αμισιανών* 16 (30-27)

Μ.Α Φιλίππων* (**) 16 (17-7)

ΑΣ Παγγαίο* (**) 14 (23-25)

Α.Ο Ποταμιάς* (**) 12 (16-40)

ΑΕ Πιερέων* 10 (15-26)

Ελπίδες Καβάλας* 6 (11-40)

Αίας Παναγίας 3 (10-40)

Α.Ο Κάρυανης – (2-28)

(*) Έχουν κάνει το ρεπό τους

(**) Έχουν παιχνίδι λιγότερο

*** Ο ΑΟ Κάρυανης έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

Β2 κατηγορία-Ε.Π.Σ. Καβάλας

Η ερχόμενη 13η αγωνιστική

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος-Άγιος Ανδρέας

Ατρόμητος Ακροβουνίου-Παγγαίο

Ελπίδες-Κεραυνός Ελευθερών

ΜΑ Φιλίππων-Μακεδονικός Αμισιανών

ΑΟ Ποταμιάς-ΑΟ Κάρυανης

Ασπίδα Πολυστύλου-Κεραυνός Κρηνίδων

ΑΕ Πιερέων-Ένωση Παγ. Δρυάδας

Ρεπό: Αίας Παναγίας

Επικοινωνία

Ε: evdomimera[@]gmail.com

Δ. : ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ 22

ΤΗΛ. : 2510222141

ΚΙΝ : 6948367220

 

 

Καθημερινή επικαιρότητα και ενημέρωση
Τα πάντα για την Καβάλα
Εφημερίδα 7η ΜΕΡΑ

 

Ενημερωτικη Λιστα

Εβδόμη Ημέρα